Równowaga ESG
Diuna to ucieleśnienie wizji projektowania przestrzeni biurowych, które są bliżej miasta, użytkownika i społeczności. Obiektów, w których miejsca wspólne dają wytchnienie, które otacza natura, a systemy zarządzane są mądrze i efektywnie, tak aby minimalizować wpływ na środowisko.
Środowisko
Rewitalizacja kompleksu Diuna oparta jest na idei gospodarki cyrkularnej. Podczas audytu kompleksu została oceniona możliwość ponownego wykorzystania elementów wykończeń i konstrukcji budynków wraz z oceną ich wbudowanego śladu węglowego. Cała zieleń z pierwotnego placu została rozdana najemcom, część materiałów znalazła już zastosowanie w projekcie, pozostałe zmagazynowane elementy oczekują na drugie życie. Zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej projekt jest na dobrej drodze do ograniczenia emisji CO2 do 2050 roku do zera.
Znacząca redukcja emisji CO2
Dzięki działaniom podnoszącym efektywność energetyczną budynków kompleksu prognozowana jest znacząca redukcja dwutlenku węgla aż do 31%, co odpowiada zmniejszeniu emisji CO2 o 1.575 ton rocznie
Rodzima zieleń zamiast parkingu
Betonowe patio zmieniło się w park, pełen drzew i rodzimej roślinności. Całość została połączona podnoszącym się i opadającym terenem pokrytym roślinnością. W efekcie tych prac powstały zielone diuny, które porasta 12 gatunków drzew (50 sztuk) oraz 96 rodzajów krzewów. Jest to zieleń rodzima, istotna dla projektów realizowanych w duchu zrównoważonego rozwoju.
Ograniczenie zużycia energii elektrycznej
Wprowadziliśmy nowy system VAV i poprawę systemu HVAC, kontrolę przepływu powietrza i wymianę agregatów chłodzących na bardziej wydajne.
Certyfikaty
Wszystkie modernizacje i ulepszenia projektowane są tak, aby zachować jak najwyższą jakość i zdobywają uznanie ekspertów. Dlatego też poszczególne aspekty transformacji i starania zespołu projektowego uzyskują prestiżowe certyfikaty, które są potwierdzeniem efektywności naszych działań.
-
Wiredscore Silver
-
Well Health & Safety
-
Breeam- in-Use Excellent
-
Obiekt Bez Barier
-
WELL
-
ActiveScore
-
Wiredscore Silver
-
Well Health & Safety
-
Breeam- in-Use Excellent
-
Obiekt Bez Barier
-
WELL
-
ActiveScore
Korzyści
Kompleks po modernizacji jest pozbawiony ogrodzeń – otwarty na miasto, ruch pieszych i rowerów. Powstały nowe przejścia i ścieżki rowerowe prowadzące bezpośrednio do stacji PKP i ulicy Marynarskiej.
Opłacalność inwestycji nie jest mierzona jedynie efektywnością ekonomiczną – w dzisiejszych czasach poczucie komfortu dla najemców jest równie ważne w budowaniu przewagi biznesowej. Modernizacje objęły zatem wprowadzenie w przestrzeń zieleni, zaprojektowanie mebli miejskich stymulujących interakcje oraz usprawnienia dotyczące wpisania obiektu w komunikacyjną tkankę miejską – wszystko po to, by zaoferować płynne doświadczenie balansujące między życiem i pracą.
Niegdyś płaski teren patio został urozmaicony pagórkami, co zwiększyło powierzchnię biologicznie czynną i umożliwiło zasadzenie 98 gatunków rodzimych krzewów i 50 drzew.
Między pagórkami meandrują ścieżki spacerowe i instalacje wodne, a wygodne meble miejskie tworzą wyspowe strefy relaksu. Drzewa, krzewy, trawy i kwiaty wypełniają krajobraz i będą dobrym środowiskiem życia dla ptaków miejskich i owadów.
Dawniej betonowy parking, zmienił się w pięknie zagospodarowany miejski ogród, a reprezentacyjny front kompleksu jest doskonale widoczny z ulicy Marynarskiej.